Головна | Мій профіль | Вихід| Вхід                   УВАГА ! Сайт перинатального центру змінюється та переїжджає на інший ресурс. Нова адреса https://mid.te.ua


Головна » Статті » Вагітність і пологи

Секрети здорової вагітності: як спланувати народження сина чи доньки?

Павло Кашуба каже, що вагітність повинна бути спланованою, тоді вона щаслива

Вагітність. Такий сакральний і радісний стан для кожної жінки та сім’ї! До появи малюка всі ретельно готуються, обираючи найкращі пелюшки та іграшки. Однак, аби виносити й народити здорову дитину, іграшок мало, тут варто приділити вагому увагу здоров’ю як майбутньої матері, так і батька. Як виносити здорову дитину, як допомогти їй зайняти правильне положення та чому багато чоловіків і жінок страждають від безпліддя? На ці запитання відповів завідувач консультативної жіночої консультації із центром планування сім’ї КНП «ТОКПЦ «Мати і дитина», лікар акушер-гінеколог вищої кваліфікаційної категорії Павло Кашуба.

«Вкрай небезпечними для народження немовляти є TORCH-інфекції»

– Павле Володимировичу, розкажіть, що потрібно зробити у першу чергу, якщо сім’я запланувала дитину?

– До цього кроку потрібно готуватися заздалегідь. Тільки так можна уникнути зайвого хвилювання, проблем зі здоров’ям та провести час перед зустріччю з малюком максимально спокійно та гармонійно. Підготуватися до вагітності потрібно не тільки фізично, а й психологічно. Треба проконсультуватися у різних фахівців, пройти обстеження як жінці, так і чоловікові. Майбутній мамі потрібно пройти огляд у гінеколога, кольпоскопію, аналіз виділень на флору, цитологічне дослідження та УЗД органів малого таза. Також бажано додатково пройти огляд мамолога та зробити УЗД молочних залоз. Це орган, який дуже залежить від гормонів, тому під час вагітності він зазнає значних змін. Якщо у жінки є мастопатія чи пухлинні новоутворення в грудях, то про це краще знати до планування, щоби мати змогу своєчасно пройти лікування.

– Звісно ж, і майбутньому таткові варто відвідати спеціалістів, чи не так?

– Обов’язково! Чоловікам потрібно відвідати уролога, який проводить огляд і також бере необхідні аналізи. Якщо у пацієнта є скарги, лікар може порекомендувати додаткові діагностичні процедури – УЗД та інші. Є ряд випадків, коли майбутні мама й тато повинні відвідати генетика при плануванні вагітності. Це потрібно, коли жінці менше 18-ти і більше 35 років, а чоловікові понад 40 років. Пара не може зачати дитину, але причини безпліддя не зрозумілі. Раніше у жінки були викидні, завмерлі вагітності, в сім’ї вже є дитина з відхиленнями, хронічні захворювання, в тому числі і спадкові. В роду були захворювання ЦНС, відхилення у розвитку, жінка і чоловік є кровноспорідненими,  вживання лікарських препаратів, алкоголю, наркотичних речовин, куріння та робота майбутніх батьків на шкідливому виробництві.

Що повинно насторожити майбутню матір, а що – батька?

– Щоби народити здорову дитину, і батько, і матір мають віднестися дуже серйозно до цього. Перш за все вони повинні вести здоровий спосіб життя. На жаль, зустрічаються такі молоді люди, в яких є ряд шкідливих звичок (алкоголь, куріння, вживання будь-яких наркотиків), від яких потрібно категорично відмовитись, тому що вони згубно впливають на зачаття і подальший розвиток плода. Не менш важливо, щоби майбутні батьки дбали про своє харчування, яке має бути збалансоване й корисне. Вкрай небезпечними для народження немовляти є хронічні урогенітальні та TORCH-інфекції. Тому при підозрі на такі інфекції потрібно здати аналізи та пройти курс лікування. Здорові діти народжуються в ініціативних, енергійних та активних людей.

«Вплив алкоголю є однією з найчастіших причин порушення розумового розвитку дітей»

– Як кажуть у народі: завагітніти просто, а виносити дитину не так легко. Як усе- таки виносити та народити здорову дитину?

– Виносити і народити здорову дитину це, звичайно, не легко. Тому майбутні батьки повинні докласти багато зусиль і старань. Важливу роль для плода відіграє правильне харчування як у прегравідарній підготовці, так і в першому триместрі вагітності, коли відбувається закладання всіх органів та систем. Обов’язковим є прийом фолієвої кислоти. Вона попереджає розвиток вроджених дефектів плоду. Природно фолієва кислота міститься у шпинаті, квасолі, спаржі, апельсинах, арахісі. Не менш важливим є прийом кальцію. Особливо для тих жінок, які мають непереносимість лактози або вживають мало молочних продуктів. Кальцій потрібен для побудови і повноцінного розвитку кісток дитини. Часто мої пацієнтки скаржаться на спазматичні болі у ногах – це якраз пов’язано з тим, що дитина забирає багато кальцію з організму матері. Добова доза кальцію – 1000-13000 міліграмів. Але варто пам’ятати, що його необхідно приймати разом із вітаміном D, адже саме він переносить кальцій із шлунково-кишкового тракту через кров до клітин. Багатьох жінок цікавить, чи можна вживати каву. Бо існують різні думки щодо кофеїну. Потішу тих, хто не уявляє життя без цього запашного напою: чашечка-півтори на день не зашкодять ані дитині, ані мамі.

– А як щодо вітамінів?

– Окрім продуктів, важливо приймати перинатальні вітаміни. Такі комплекси містять усі необхідні вагітним вітаміни, збалансовані до денної потреби. Знову таки особливо важливим у них є вміст фолієвої кислоти. Саме тому їх потрібно вживати за три місяці до зачаття і у перші 12 тижнів вагітності, поки формуються органи дитинки. Рекомендую також протягом усієї вагітності пити сік із журавлини. Можна навіть самим варити компот із заморожених чи засушених ягід. Такий напій попереджає запалення сечових шляхів, що дуже часто трапляється при вагітності.

Чи можна попередити дитячу патологію?

– Звичайно можна. По-перше, як я наголошував вище,  необхідно вживати фолієву кислоту до та під час вагітності. Тому що брак цієї речовини в організмі жінки на момент зачаття може викликати такі серйозні вади в розвитку плоду як аненцефалія, дефекти неавральної трубки, мозкові грижі, гідроцефалію (водянка головного мозку). Зазвичай вживання кислоти при плануванні вагітності потрібно й чоловікам. Фолат разом із вітамінами C, E і цинком беруть участь в утворенні здорових сперматозоїдів. За 2-3 місяці до планування вагітності відмовитися від вживання спиртних напоїв. Адже перинатальний вплив алкоголю є однією з найчастіших причин порушення розумового розвитку дітей. Не менш важливою є і вакцинація. Бажано всім дорослим у сім’ї, де планують народження дитини, виконати календар щеплень. Зокрема доведено, що перенесена жінкою під час вагітності краснуха призводить до аномалій розвитку серцево-судинної й нервової систем дитини, вродженої патології органів зору і слуху.

– А чи реально запобігти вродженим вадам у маляти?

– Є ще фактори, які спричиняють вроджені вади розвитку, власне їм і запобігти набагато важче, ніж переліченим вище. Це – радіація, несприятлива екологічна ситуація, дія різних хімікатів і лікарських засобів. На жаль, для України, котра досі переживає наслідки Чорнобильської катастрофи, ці фактори є надзвичайно актуальними. Ми і так живемо в зоні ризику. Не випробовуйте себе на міцність. Подбайте про майбутнє – прислухайтесь до порад, стежте за здоров’ям і плануйте вагітність, щоби поява дітей була для вас справжньою радістю, а не черговим випробуванням на міцність.

«Здатність тренувати тіло й накачувати м’язи теж передається у спадок»

Які генетичні хвороби можуть передатися дитині по материнській лінії та чи можна перервати це коло?

– Часто наші дітки схожі на нас, як дві краплі води. Дуже кумедно бачити в дитині свої жести, звички, зовнішню схожість і риси характеру. Але, на жаль, від батьків до дітей можуть передаватися ще й різні проблеми зі здоров’ям. До таких хвороб належать алергія й астма. Ці захворювання передаються від матері до дитини. Хоча масштаб проблеми може бути абсолютно різним. Наприклад, у жінки з тяжкою астмою може народитися малюк, схильний до харчових алергій. Але, на жаль, це працює і у зворотний бік: у мами може бути лише легка алергія на пилок рослин або шерсть тварин, а у дитини виявлять астму. Серцево-судинні захворювання. Вони передаються у спадок не так вже й часто – приблизно в 20% випадків. І якщо у матері був інфаркт або інші проблеми з серцем, звернути особливу увагу на цей орган і ставитися до нього дбайливо потрібно й доньці. Психічні захворювання. Схильність до депресивних станів залежить від матері на 10-30%. Це відбувається у зв’язку з тим, що існує група генів, яка відповідає за вироблення в організмі гормону щастя – серотоніну. А ось шизофренія, як кажуть фахівці, частіше передається по непрямій – від матері до сина і від батька до доньки. Онкологічні захворювання. На жаль, ймовірність захворювання у дитини підвищується, якщо рак був у матері. Це пояснюється тим, що онкологічні захворювання пов’язані з мутацією генів. У першу чергу в групу ризику потрапляють діти тих мам, у яких онкологічне захворювання було діагностовано в ранньому віці. Головні болі і мігрені. Виявляється, існує ген, який провокує мігрені. І якщо головними болями страждає мати, з імовірністю 70-80% ця недуга проявиться і в дитини. Ранній клімакс. Зазвичай він настає у віці після 50 років, але бувають випадки, коли менопауза приходить відразу після 40-ка. За цей процес відповідають цілих 4 гени, тому якщо у матері був ранній клімакс, то в 70-80% те ж саме чекає на доньку. На жаль, скорегувати цей процес практично неможливо, оскільки кількість яйцеклітин закладено у нас ще від народження.

– Що можете сказати на рахунок фізичних аспектів тіла?

– Схильність до повноти. Вчені стверджують: спадковість у даному випадку відіграє велику роль. Якщо батьки повні, то ризик поправитися у дитини підвищується на 70%. Причому передається ця схильність від батька до сина і від матері до доньки. Але є й інша думка, що в родині повних батьків діти набирають зайву вагу через неправильне харчування, внаслідок якого у дітей порушується обмін речовин ще в ранньому віці. Загалом варто всій родині перейти на здорову їжу і нормалізувати вагу буде куди простіше. Фізична форма. Здатність тренувати тіло й накачувати м’язи теж передається у спадок. Найчастіше видатні спортсмени народжуються у спортивних сім’ях. Хоча це пов’язано ще й зі способом життя, харчуванням, звичками до активного дозвілля. Тому роблячи свій вибір на користь здорового способу життя, ми робимо неоціненну послугу не тільки своїм дітям, а й онукам.

Епідуральна аналгезія і її вплив на малюка

– Часто буває, що дитинка не лежить у потрібному положенні перед пологами, через що приймається рішення кесаревого розтину. Чи можна це попередити?

– Неправильне положення або передлежання плоду спостерігається приблизно в 3,5-6% випадків. Найпоширеніший із (нестандартних) варіантів – тазове передлежання, ніжне або сідничне. Буває лицьове передлежання: головка малюка закинута назад, і першим на світ з’являється не потилиця, а личко. Найскладніший з точки зору акушерів випадок – поперечне або косе положення плоду в матці. Існує кілька можливих причин, чому малюк влаштувався в утробі неправильно: зниження тонусу м’язів передньої черевної стінки та матки у жінок, що багато разів народжували; багатоводдя (підвищена рухомість плода), багатоплідна вагітність (після народження першого плода другий може змінити поздовжнє положення на поперечне або косе); передлежання плаценти (плацента розміщується у нижньому сегменті матки і не дозволяє голівці зафіксуватися у вході в таз); вузький таз (зменшення розмірів площини входу в малий таз перешкоджає фіксації передлеглої частини); аномалії розвитку матки (плід підкоряється формі матки і займає таке положення, до якого спонукає його аномальна будова). Частіше неправильні положення плода зустрічаються при передчасних пологах. Зазвичай положення малюка в матці фіксується на 32-34-му тижні вагітності. Всі ці причини лише збільшують ризик того, що до цього терміну дитина залишиться у неправильному положенні, але їх не можна вважати «остаточним вироком».

– Відомо, що уникнути цих «незручностей» допомагає коригувальна гімнастика, чи справді це так?

– Для того, щоби «вмовити» малюка зайняти правильну позицію перед пологами, можна запропонувати майбутній мамі дану гімнастику. Її проводять після 24-х тижнів вагітності. Загальні протипоказання до будь-якого комплексу вправ: загроза переривання вагітності, передлежання плаценти. Але бувають й інші особливості вагітності, при яких заняття гімнастикою може бути небезпечним. Перш ніж виконувати будь-які вправи, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Ось декілька вправ із коригувальної гімнастики. При тазовому передлежанні ляжте на бік, але не на м’яку поверхню. Проведіть у такому положенні 10 хвилин на одному боці, поверніться на інший та затримайтесь у даному положенні ще 10 хвилин. Повертайтеся з боку на бік 3-4 рази. Такі нескладні вправи слід виконувати 2-3 рази на день. Ляжте на спину, піднявши таз. Для цього покладіть подушки під ноги та поперек. Ноги повинні бути на 20-30 см вище голови. У такому положенні можна проводити 10-15 хвилин 2-3 рази на день.

Прийміть колінно-ліктьову позу. Постійте у даному положенні 15-20 хвилин. Повторюйте 2-3 рази на день. При поперечному (косому) положенні потрібно лягти на бік відповідно до положення плоду: головка зліва – на правий бік, праворуч – на лівий. Ноги зігнуті в колінних і тазостегнових суглобах. Лежати 5 хвилин. Глибокий вдих, поворот на протилежний бік. Лежати 5 хвилин. Випрямити ногу (при 1-й позиції – праву, при 2-й позиції – ліву), інша нога залишається зігнутою. Охопити руками коліно, відвести його в сторону, протилежну позиції. Тулуб нахилити вперед. Зігнутою ногою описати півколо, торкаючись передньої черевної стінки, зробити глибокий, подовжений видих і, розслабляючись, випрямити та опустити ногу. При поперечному положенні рекомендується спати на тому боці, де розташована голівка плоду. При тазовому передлежанні поворот малюка голівкою вниз стимулює плавання (після консультації лікаря!). Як тільки старання увінчалися успіхом і малюк вирішив прийняти правильне положення, важливо допомогти йому «закріпитися». Для цього придбайте дородовий бандаж, носіть його протягом дня і робіть спеціальну вправу. Сядьте на підлогу, розведіть коліна в сторони і як можна ближче притисніть їх до підлоги. Притисніть одну до одної ступні. Залишайтеся в такій позі 10-15 хвилин. Виконувати можна кілька разів на день.

– Як впливає епідуральна анестезія на дитину та скільки часу вона діє?

– Епідуральна аналгезія при пологах – це метод знеболення, при якому препарат вводиться в епідуральний простір, звідки просочується у нервові волокна, які іннервують живіт, матку та зону статевих органів. Місцевий анестетик блокує нервові волокна, які відповідають за біль, і таким чином перейми та процес пологів стають значно менш болісними для матері. При правильній техніці виконання препарат всмоктується у кров матері в мізерній кількості, а через плацентарний бар’єр не проникає взагалі, тому не приносить жодної шкоди ні матері, ні дитині. Термін дії епідуральної аналгезії не обмежений за часом і вона діє стільки, скільки буде продовжуватись введення місцевого анестетика через катетер.

«Венеричні захворювання погіршують якість сперми»

– Відомо, що Ви спеціаліст і з лікування безпліддя. Чи багато жінок на даний час стикаються з цією проблемою, з чим це пов’язано?

– На превеликий жаль, проблема безпліддя з кожним роком набирає актуальності. Існує широкий перелік захворювань, які негативно відбиваються на фертильності чоловіка і жінки. Для настання успішної вагітності важливо своєчасно виявити і скоригувати такі патології або розглянути можливість застосування допоміжних репродуктивних технологій.

– Які ж хвороби викликають безпліддя?

Серед причин порушення фертильності у жінок виділяють кілька груп захворювань. Ендокринні патології. До них належить інсулінозалежний цукровий діабет, синдром полікістозних яєчників, гіперпролактинемія, дифузний токсичний зоб, гиперандрогенія, синдром гіперкортицизму, травми головного мозку, пухлини гіпоталамо-гіпофізарної області головного мозку. Запальні захворювання. До хвороб, що викликають безпліддя у жінок, належать запалення статевої системи, які можуть призводити до порушень прохідності маткових труб і зміни структури ендометрію. Це можуть бути метрит, ендометрит, сальпінгіт, сальпінгоофорит, гідросальпінкс, цервіцит, ендоцервіцит.

Пухлинні процеси: наприклад, кісти яєчників, міома, поліпи ендометрію і цервікального каналу, шийки матки. Ендометріоз. Порушувати репродуктивну функцію у жінок здатні вроджені аномалії і травми статевих органів, ускладнення після операцій і абортів, надлишкова або недостатня маса тіла.

– А які хвороби провокують безпліддя у чоловіків?

– Порушення фертильності у представників чоловічої статі теж може бути пов’язане з рядом захворювань. Хвороби, що передаються статевим шляхом. Венеричні захворювання, що супроводжуються запаленням, погіршують якість сперми. Запальні процеси: простатит і уретрит призводять до зниження рухливості сперматозоїдів. У цілому запалення сечостатевої сфери порушує сперматогенез – процес вироблення сперми. Гормональні порушення. Говорячи про те, які хвороби викликають безпліддя у чоловіків, не можна не згадати ендокринні розлади. Йдеться про порушення вироблення тестостерону – чоловічого гормону, що впливає на репродуктивну функцію.

До причин, що викликають безпліддя у чоловіків, крім безпосередньо хвороб, також належать: вроджені патології статевих органів, травми, пухлини, вплив хімічних речовин, стрес, куріння, вплив підвищених температур. Попередити розвиток захворювань, які можуть призвести до нездатності мати дітей, можливо завдяки дотриманню здорового способу життя, регулярним профілактичним оглядам і своєчасному лікуванню хвороб організму.

Хлопчик чи дівчинка: чи можна спланувати?

– Як спланувати, щоби у батьків був хлопчик або дівчинка?

– Стать дитини починає хвилювати майбутніх батьків задовго до її зачаття. Хтось хоче хлопчика, хтось хоче дівчинку, але головне, більшість не хоче залежати від ситуації, тому намагаються зробити вибір статі дитини до зачаття. Дієта, народні повір’я, стать дитини за датою зачаття – ці та багато інших способів використовують батьки для визначення статі майбутньої дитини. Якщо ви хочете зачати дівчинку, останній статевий акт повинен бути не пізніше, ніж за 2-3 дні до терміну овуляції. Якщо ви плануєте зачати хлопчика, потрібно утримуватись від статевого життя протягом тижня перед овуляцією. Статевий акт у цьому випадку краще мати у день, що передує або збігається з датою овуляції. Зрозуміло, що для вибору статі дитини до зачаття потрібна попередня підготовка. Передусім необхідно по можливості точно визначити дату овуляції. Це можна визначити за суб’єктивними відчуттями, базальною температурою, тестами на овуляцію. Визначити дату овуляції можна і за допомогою ультразвукового спостереження за фолікулом, що росте в яєчнику.

– Відомо, що є різні методики з планування статі дитини, як Ви ставитеся до цього?

– Методик із планування статі дитини існує величезна кількість, але жодна з них не дає 100% гарантії. Результати статистики та експериментів дуже суперечливі. Різні методи планування дають імовірність народження дівчинки та хлопчика від 40% до 99,9%. Почнемо з того, що існує безліч міфів, науково і статистично нічим не обґрунтованих, пов’язаних із тим, як спланувати дитину певної статі (китайські і японські гороскопи, астрологічні прогнози, вирахування дат народження батьків, теорія оновлення всієї крові в організмі), які дуже легко можна знайти в інтернеті. Саме від того, яким сперматозоїдом буде запліднена жіноча яйцеклітина, залежить стать майбутньої дитини. Якщо Х-сперматозоїдом, то дівчинка (ХХ), а якщо У-сперматозоїдом – то хлопчик (ХУ). Таким чином, стать дитини визначається тільки в момент запліднення!

Реальні методи вибору статі майбутньої дитини засновані на простих фізіологічних фактах: “чоловічі” сперматозоїди з У-хромосомою більш рухливі та легкі, оскільки У-хромосоми набагато менші й легші за Х, але вони менш живучі. “Жіночі” сперматозоїди з Х-хромосомою, навпаки, більш повільні та важкі, але і більш стійкі та витривалі.

– Існує твердження, що завагітніти можна не одразу після статевого акта.

– Сперматозоїди здатні жити в жіночих статевих шляхах до 3-4-х днів. Зачаття може відбутися в момент просування яйцеклітини по фалопієвій трубі до матки, тобто відразу після овуляції і протягом наступних 3-4-х днів. На основі цих фактів висуваються припущення: якщо статевий акт відбувся до овуляції, то більше шансів дожити до запліднення мають “жіночі” сперматозоїди. А якщо статевий акт відбувся після овуляції, то “чоловічі” сперматозоїди мають більше шансів досягти яйцеклітини першими.

Якщо статевий акт відбувся менш ніж за добу до овуляції, то спритні Y-сперматозоїди першими опиняються біля мети. З вірогідністю до 78% можна стверджувати, що народиться хлопчик. Якщо ж статевий акт відбувся за 25-36 годин до овуляції, то Y-сперматозоїди вмирають. У момент зачаття близько яйцеклітини залишаються переважно сперматозоїди з X-хромосомою. Тому й вірогідність зачаття дівчинки становить понад 71%. Існує й таке пояснення цього “методу”: в міру наближення дня овуляції середовище в піхві жінки стає більш лужним, що добре для Y-сперматозоїдів. А за 2-3 дні до овуляції середовище в піхві має більш кислу реакцію, що сприяє виживанню більш витривалих Х-сперматозоїдів (а Y-серматозоїди цього не витримують і гинуть).

На завершення розмови Павло Володимирович радить усім серйозно віднестися до майбутньої вагітності. А якщо ви носите під серцем малюка, то пам’ятайте, що ваш настрій дитина відчуває, тому постарайтеся налаштувати себе на райдужну вагітність та легкі пологи. Оберіть лікаря, якому будете довіряти, і тоді все буде гаразд…

Джерело Тижневик "Номер один"



Джерело: https://www.gazeta1.com/statti/sekrety-zdorovoyi-vagitnosti-yak-splanuvaty-narodzhennya-syna-chy-donky/
Категорія: Вагітність і пологи | Додав: Andrew (29.01.2022)
Переглядів: 178 | Теги: вагітність, пологи | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar