VII. Початок ХХІ століття
Наступним важливим кроком стало отримання Тернопільським міським комунальним пологовим будинком статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини» в 2003 році. Наш заклад був першим в Тернопільській області та одним з перших в Україні, хто приєднався до цієї прогресивної ініціативи ВООЗ та ЮНІСЕФ. Для того, щоб відповідати статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини», весь колектив на чолі з головним лікарем, заступником головного лікаря, завідувачами відділів, старшими акушерками провів величезну підготовку. Фактично кожному працівнику потрібно було повністю позбутися старих стереотипів роботи акушерського стаціонару, які створювались десятиліттями. Впроваджувались спільне перебування матері та дитини, годування дітей за вимогою, раннє прикладання до грудей, контакт новонародженого з матір’ю «шкіра до шкіри» або з батьком (при розродженні кесарським розтином), також сучасні принципи ведення лактації та грудного вигодовування, відмова від використання пляшечок, сосок, «пустушок», дотримання принципів «теплового ланцюжка», вільне сповивання новонароджених, постійне навчання вагітних і породіль, медичного персоналу, дотримання Міжнародних правил маркетингу і збуту замінників грудного молока.
В закладі була створена «Політика по підтримці грудного вигодовування», де викладено основні напрямки підготовки відділів пологового будинку до оцінки на отримання статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини».
Найбільша заслуга в успіху цієї справи належить начмеду пологового будинку Якимчук Валентині Дмитрівні. Статус надалі було підтверджено в 2007 та 2010 роках.
З листопада 2003 року головним лікарем Тернопільського міського комунального пологового будинку почав працювати кандидат медичних наук Куценко Віктор Васильович. Як і всі його попередники на посаді керівника, Віктор Васильович є вихідцем з рідного колективу. Починав роботу в пологовому будинку практичним лікарем, мав великий досвід роботи в пологовій залі ( в 1991-1995 роках працював в чергових бригадах обсерваційного відділу), володів високою оперативною технікою акушерських та гінекологічних операцій. Віктор Васильович в 90-х роках проводив такі складні втручання, як операція екстраперитонеального кесарського розтину, перев’язка внутрішніх клубових артерій при масивних акушерських кровотечах. Запровадив нову методику вагінальної екстирпації матки. В 1998-му був призначений завідувачем пологового відділення, в тому ж році став головним акушером-гінекологом Обласного управління охорони здоров’я. Віктор Васильович доклав багато зусиль для розвитку акушерсько-гінекологічної служби Тернопільської області, забезпечення готовності пологових відділень районних лікарень до надання невідкладної допомоги в ургентних ситуаціях, підвищення оперативної техніки акушерів-гінекологів в районах. На посаді головного лікаря Тернопільського міського комунального пологового будинку Куценко Віктор Васильович сприяв збереженню найкращих традицій в роботі закладу і одночасно значному розвитку з наступною реорганізацією в лікувальну установу обласного рівня.
З 2005 року в пологовому будинку вперше в Тернопільській області впроваджено індивідуальні пологові зали, індивідуальні та сімейні пологові палати, що створювало відповідні умови для проведення сімейних пологів, участі членів родини в догляді за новонародженими. Таким чином, пологові відділи перетворились зі стаціонарів закритого типу у відкриті для відвідування (звичайно, з виконанням певних правил і підтриманням належного санітарно-епідемічного режиму).
Відкриття сімейного пологового блоку в липні 2005 року стало досить урочистою та резонансною подією, яка була відображена в місцевій пресі, демонструвалась по телебаченню. На відкритті були присутні міський голова Богдан Левків та міський акушер-гінеколог Ярмоленко Ольга Маркіянівна. Затишна сімейна пологова зала з шведською стінкою, фітболом, килимками, тихою музикою, із зручним функціональним ліжком замість звичайного рахманівського прийшлась до вподоби не лише пацієнткам та їх чоловікам, а й медичному персоналу.
Одночасно лікарями-анестезіологами за підтримки головного лікаря Куценка Віктора Васильовича активізується робота зі знеболення пологів різними методами. Оптимальною виявилась епідуральна аналгезія. Цей метод знеболення хоча і був широко впроваджений в пологовому будинку ще з 70-х років, в ХХІ столітті вийшов на новий якісний рівень. До професійної майстерності анестезіологів додались сучасні місцеві анестетики, одноразовий набір інструментів із сучасних матеріалів для катетеризації епідурального простору та нова методика (шляхом зміни концентрації розчину анестетика регулюється глибина анестезії: від простого знеболення (аналгезії) із збереженням інших видів чутливості та рухової активності нижніх кінцівок — застосовується в пологах, — до повного знечулення (анестезії) — застосовується під час операцій). Відсоток пологів та кесарських розтинів, проведених під епідуральною аналгезією чи анестезією щороку зростає. Як і раніше, заклад залишається безперечним лідером в застосуванні цього методу знеболення серед акушерських стаціонарів Тернопілля.
Впровадження перших передових перинатальних технологій дало свій результат. Початок ХХІ століття був плідним для неонатологічної служби пологового будинку. Завідувачем відділу з 1997 року працює Васьковець Світлана Захарівна. Неонатологам вдалося знизити показники ранньої неонатальної смертності до 1,4–3,4 промілей (в 80-х роках 4,9–8,7 промілей; з 1990 до 1995 року 1,6–8,5 промілей). Продовжилась співпраця відділу новонароджених пологового будинку з обласною дитячою клінічною лікарнею (відділом інтенсивної терапії новонароджених, відділом патології новонароджених, відділом недоношених).
За сприяння головного лікаря Куценка В.В. проведена комп’ютерізація роботи статистиків пологового будинку. З 2005-2006 року впроваджена передача інформації про виписаних зі стаціонару породіль, вагітних, хворих по електронній пошті в райони області. Це був важливий крок в розвитку наступності між пологовим будинком та амбулаторним підрозділом акушерсько-гінекологічної служби.
Кафедра акушерства та гінекології медичного факультету з 1997 до 2005 року працює на чолі з професором Хмілем Стефаном Володимировичем. Хміль С. В. та працівники кафедри проводили наукові дослідження із застосування напівпровідникових лазерів, сорбентів, антиоксидантів та імуномодуляторів в профілактиці та лікуванні післяпологових гнійно-септичних захворювань, запальних процесів жіночої статевої сфери. За редакцією професора видано 11 підручників. Стефан Володимирович — заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії наук національного прогресу, віце-президент Європейської асоціації менопаузи, президент Всеукраїнської асоціації менопаузи та репродуктивного здоров’я жінки.